شرح خبر

گمرک ایران خبر داد؛ به زودی در گمرک شهید رجایی بندرعباس تمامی کانتینرهای ورودی تحت پوشش ایکس ری قرار می گیرند

شنبه, ۱۹ فروردین ۱۳۹۶

گمرک ایران خبر داد؛ به زودی در گمرک شهید رجایی بندرعباس:

تمامی کانتینرهای ورودی تحت پوشش ایکس ری قرار می گیرندگمرک ایران اعلام کرد: به زودی تمامی کانتینرهای ورودی به گمرک شهید رجایی بندر عباس تحت پوشش ایکس ری قرار می گیرند.به گزارش روابط عمومی گمرک ایران،گمرک ایران یک دستگاه ایکس ری کامیونی بسیار پیشرفته را از کارخانه تولید کننده تحویل گرفته و طی روزهای آینده وارد بندر شهید رجایی خواهد شد.

این ایکس ری پیشرفته پر سرعت بوده و به صورت fast scanعملیات اسکن و کنترل محموله ها را انجام می دهد و تمام سیستم به صورت اتوماتیک کار می کند. این دستگاه ایکس ری بسیار پیشرفته قادر است در کمترین زمان ممکن محتویات کانتینرها را در حال حرکت اسکن و تصاویر را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد. بر اساس اعلام مسوولان بخش تجهیز گمرک ایران ، این ایکس ری می تواند در هر ساعت ۱۵۰ کانتینر را اسکن و تصاویر محتویات کانتینرها را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد. بر اساس اعلام مسوولان بخش توسعه و تجهیز گمرک ایران مراحل جانمایی این دستگاه ایکس ری پیشرفته در محوطه بندر شهید رجایی در حال انجام است تا به زودی نصب و مورد بهره برداری قرار گیرد. با این اقدام تمامی کانتینرهای ورودی به بندر شهید رجایی و تمامی کامیون های حامل کالاهای وارداتی در حال حرکت از طریق این ایکس ری پیشرفته اسکن و تمامی کانتینرهای وارداتی تحت پوشش این ایکس ری قرار خواهند گرفت.

 با توجه به مساحت ۲۴۰۰ هکتاری محوطه بندر شهید رجایی جانمایی این دستگاه ایکس ری از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در محلی استقرار یابد تا امکان اسکن کانتینرها و کامیون ها در حال حرکت فراهم گردد و کلیه کانتینرهای ورودی را تحت پوشش قرار دهد.

تامین مالی ایکس ری های پیشرفته از منابع داخلی گمرک ایرانبر اساس این گزارش تمامی هزینه های خرید این ایکس ری های کامیونی پیشرفته از محل منابع داخلی گمرک ایران تامین و پرداخت شده و قرار است برنامه تجهیز گمرکات به دستگاههای کنترلی پیشرفته طی روزهای آینده وارد فاز جدیدی شود‌. گمرک ایران طی سالهای اخیر تعداد ۵ دستگاه ایکس ری کامیونی از محل منابع مالی داخلی خود خریداری و در گمرکات اجرایی نصب کرده است. در حال حاضر تعداد۱۱ دستگاه ایکس کامیونی در گمرکات کشور فعالند که ۲ دستگاه از این تعداد در گمرک بندر شهید رجایی فعال است. تفاوت عمده این ایکس ری ها با ایکس ری های جدید و پیشرفته که به تازگی از سوی گمرک خریداری شده در انجام عملیات کنترل کانتینرها به صورت ثابت یا متحرک است که ایکس ری های جدید و پیشرفته این امکان را دارند تا محتویات کانتینرها و کامیون ها را در حال حرکت نیز کنترل و اسکن نمایند تا بدون معطلی و ایجاد وقفه تشریفات گمرکی کالاها نیز صورت گیرد.حجم فعالیت های تجاری در گمرک شهید رجایی بندر عباسروزانه به طور میانگین ۲۰۰۰ کانتینر از بندر شهید رجایی وارد می شود که بخشی از این کانتینرها واردات قطعی بوده و بخش دیگری به ترانزیت خارجی از طریق بندر شهید رجایی اختصاص دارد. در سال ۱۳۹۵ در مجموع ۴۴ میلیون تن انواع کالا از این گمرک صادر و مقدار ۱۰ میلیون تن نیز وارد کشور شد. علاوه بر این مقدار ۵میلیون تن انواع کالا نیز از طریق گمرک شهید رجایی بندر عباس در سال ۱۳۹۵ ترانزیت شده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۴ به میزان ۳۳ درصد رشد داشته است. ارزش کالاهای وارداتی به گمرک شهید رجایی در مدت یاد شده با ۱۲ درصد رشد به ۱۸ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار رسید و این در حالی است که به میزان ۱۱ میلیارد و ۱۴۱ میلیون دلار انواع کالا در این گمرک صادر شد که در مقایسه با سال ۱۳۹۴ به میزان ۴۴ درصد افزایش داشته است. همچنین مجموع درآمدهای گمرک شهید رجایی بندرعباس در سال گذشته با ۵۶ درصد رشد به بیش از ۱۲۲ هزارمیلیارد ریال افزایش یافت‌.