شرح خبر

تحسین برنامه توسعه و تجارت سازمان ملل از سامانه جامع گمرکی

شنبه, ۱۴ فروردین ۱۳۹۵

گمرک ایران با اعلام دستاوردهای یک ساله خود اعلام کرد : نیکلای پوپا با اشاره به بازدید خود از فرآیند دوراظهاری الکترونیک در گمرک غرب تهران و نمایشگاه سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی اشاره کرد و گفت که سامانه جامع گمرکی در ایران بسیار خوب طراحی و اجرا شده است و براساس سیستم‌های استاندارد جهانی این سامانه کار می‌کند و می‌‌تواند به‌عنوان یک مدل برتر در منطقه برای سایر کشورهای همسایه هم استفاده ‌شود. Image result for ‫گمرک ایران‬‎

وی در ادامه افزود: برنامه توسعه و تجارت (آنکتاد) سازمان ملل برای تبادل اطلاعات گمرکی با سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی ایران آمادگی دارد. 

پویا تصریح کرد: پروژه‌ای هم پیشنهاد خواهیم داد تا با مشارکت بانک جهانی سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک ایران بهبود و ارتقاء یابد.

مسعود کرباسیان رئیس‌کل گمرک ایران نیز با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشورمان و ظرفیت‌های موجود تجاری و ترانزیتی به تشریح عملکرد واردات، صادرات و ترانزیت پرداخت و گفت: سامانه جامع گمرکی با کمک دانش پژوهان داخلی طراحی و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

کرباسیان در ادامه به بیان قابلیت‌های این سامانه پرداخت و به‌صورت آنلاین از دفتر محل کار خود چگونگی انجام تشریفات گمرکی در گمرکات سراسر کشور را برای مسئول هماهنگ‌کننده منطقه‌ای برنامه آسیکودای سازمان ملل نمایش داد.

* انتخاب گمرک ایران به عنوان سازمان برتر بهره‌ور

گمرک جمهوری اسلامی ایران در ششمین دوره جایزه ملی بهره‌وری از بین 83 سازمان دولتی به عنوان سازمان برتر بهره‌ور شناخته و موفق به کسب لوح تقدیر و تندیس طلایی سازمان بهره‌ور شد.

این انتخاب پس از ارزیابی عملکرد و بررسی شاخص‌های مختلف صورت گرفت. 

گمرک در دو سال اخیر تلاش کرده است تا با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی و اصلاح رویه‌های گمرکی و تسهیل امور سطح بهره‌وری را در این سازمان افزایش دهد.

لوح تقدیر و تندیس طلایی "سازمان بهره‌ور" گمرک ایران اعطا شد. 

در این ارزیابی تخصصی بهره‌وری 83 سازمان متقاضی در دبیرخانه جایزه ملی بهره‌وری به صورت جامع مورد ارزیابی قرار گرفت که گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان «سازمان برتر بهره‌ور» شناخته شد و موفق به کسب لوح تقدیر بهره‌وری و تندیس طلایی «سازمان بهره‌ور» شد. 

* اجرای موفقیت‌آمیز اولین پروژه آزمایش تیر الکترونیکی(E-TIR) در دنیا

اولین مرحله پروژه آزمایش تیر الکترونیکی(E-TIR) با موفقیت به پایان رسید و دبیر کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل (UNECE) در نامه‌ای به دکتر کرباسیان اجرای موفق این پروژه را به ایشان تبریک گفت. 

کریستین فریس باخ دبیر کمسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل(UNECE) در نامه‌ای به دکتر مسعود کرباسیان با اشاره به موفقیت‌آمیز بودن اولین مرحله آزمایش پروژه تیر الکترونیکی (E-TIR) اعلام کرد: در انتظار این لحظه تاریخی به‌عنوان گامی مهم برای همه اعضای متعهد کنوانسیون تیر(1975) بودیم و اجرای کامل این پروژه را در آینده خواهیم دید. 

وی افزود: باعث افتخار اینجانب است که نسخه اصلی شرح وظایف پروژه آزمایشی E-TIR سازمان‌های کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل (UNECE) و اتحادیه حمل‌ونقل جاده‌ای(IRU) بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به همراه امضاهای امضاءکنندگان آن را برای رئیس‌کل گمرک ایران ارسال کنم.

دبیر کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل در این نامه تأکید کرده است: از آنجایی که آخرین امضاء در تاریخ 26 اکتبر 2015 انجام شد، این تاریخ به‌صورت رسمی به‌عنوان شروع پروژه آزمایشی E-TIR و مرجع زمانی برای مقررات مربوط به شرح وظایف منظور خواهد شد. 

فریس باخ در ادامه تأکید کرد: پس از اقدامات مقدماتی همه طرف‌های متعاهد در پروژه آزمایشی E-TIR و پیشرفت‌های حاصله در ماه‌های اخیر، به‌نظر می‌رسد که زمان آزمایشی نهایی و عملیاتی کردن حمل‌ونقل واقعی E-TIR فرارسیده است. 

* انتخاب گمرک ایران به عنوان دستگاه برگزیده بهبود محیط کسب و کار در ایران 

محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران و علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی با اهدای لوح تقدیری به مسعود کرباسیان رئیس‌کل گمرک ایران از تلاش‌ها و اقدامات ارزنده گمرک ایران در جهت بهبود محیط کسب‌وکار تقدیر و تشکر کردند. 

لوح تقدیر یادشده در حاشیه همایش ملی بهبود محیط کسب‌وکار که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار گردید از سوی محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به مسعود کرباسیان رئیس‌کل گمرک ایران اعطا شد. 

در متن این لوح تقدیر آمده است: "نیل به اهداف متعالی سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران و پی‌ریزی بنیان‌های اقتصاد مقاومتی، مستلزم تلاش مجدانه و همه‌جانبه مسئولان و سیاست‌گذاران حوزه اقتصادی کشور است. در این مسیر بهبود محیط کسب‌وکار به‌عنوان راهبرد اساسی در توسعه مشارکت بخش خصوصی و افزایش رقابت‌پذیری در اقتصاد ملی، موجبات تحقق این اهداف را در کشور فراهم خواهد کرد.

ضمن تقدیم این لوح به پاس قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات ارزنده آن مجموعه در راستای بهبود محیط کسب‌وکار، توفیق روزافزون شما را در تداوم خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از ایزد منان مسألت می‌نماییم." 

* تقدیر دبیرکل اتحادیه حمل و نقل جاده ای از گمرک ایران 

امبرتو دو پرتو دبیرکل اتحادیه حمل و نقل جاده ای (ایرو) از اقدامات گمرک جمهوری اسلامی ایران در گسترش استفاده از حمل و نقل تیر تقدیر و تشکر کرد . 

مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران با امبرتو دو پرتو دبیرکل اتحادیه حمل و نقل جاده ای (ایرو) در حاشیه اجلاس جاده ابریشم جدید دیدار و دو طرف اقدامات مشترک گمرک ایران و اتحادیه حمل و نقل جاده ای برای توسعه و تسهیل ترانزیت را بررسی کردند. 

در این دیدار امبرتو دو پرتو از اقدامات گمرک جمهوری اسلامی ایران در گسترش استفاده از حمل و نقل تیر در منطقه تشکر کرد و از اینکه ایرو در طی چند ماه گذشته با گمرک 2 قرارداد و یک تفاهم نامه امضاء کرده تقدیر و تشکر کرد و این اقدام را نشان اهمیت جمهوری اسلامی ایران و نقش مهم آن در منطقه دانست.

وی افزود: حمایت و نگاه مثبت رئیس کل گمرک ایران به همکاریهای مشترک برای توسعه حمل و نقل و ترانزیت قابل تقدیر است و بدون شک اقدامات گمرک در دو سال گذشته نشان از درک عمیق وی از موقعیت ویژه ایران در منطقه است. 

وی تاکید کرد: ما از جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال و موثر اکو درخواست گسترش حمل ونقل تیر به عنوان حمل ایمن و بین المللی هستیم و درخواست می کنیم تا در الحاق عراق به این کنوانسیون نیز به ما کمک کند.

رئیس کل گمرک ایران نیز در این دیدار به ظرفیت های آموزشی ایران در منطقه برای ایرو اشاره کرد و خواستار تلاش ایرو برای ایمن سازی بیشتر تیر شد. وی افزود: پتانسیل هایی که بندر چابهار برای کریدور شمال - جنوب دارد با پیوستن هند و پاکستان باعث گسترش حمل ونقل تیر خواهد شد. 

کارنامه عملکرد گمرک ایران در سال 1394 با موفقیت هایی همراه بود که در این گزارش به بخشی از این موفقیت ها اشاره می شود.

رییس جمهوری از گمرک «به جهت استقرار سامانه جامع گمرکی از گمرک جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنم. گمرک از جهت اقتصادی و تسهیل تجارت و ترانزیت کالا از کشور اهمیت دارد. به روز بودن تشریفات و مقررات گمرکی و کیفیت و سرعت کنترل ها و بازرسی ها را از پیش نیازهای این مأموریت می دانم و بر ضرورت تبدیل کشور به یک کریدور بزرگ تأکید می کنم. 

شایسته است، افراد آموزش دیده ، تجهیزات و تاسیسات مناسب که در شأن جمهوری اسلامی ایران باشد، در گمرکات به کار گرفته شود.

اعتماد مردم و کارآفرینان سرمایه بزرگی برای گمرک است و با تأکید بر ضرورت تقویت این اعتماد، همکاری همه سازمان های مرتبط با زنجیره تجارت خارجی، گمرک و همسوسازی قوانین و مقررات با کنوانسیون های بین المللی مورد تأکید است.

موفقیت گمرک کشورمان در ارائه خدمات مطلوب به فعالان اقتصادی و تسهیل و تسریع تجارت را حائز اهمیت میدانم. در این دولت مدت زمان ترخیص کالا در گمرکات برای صادرات کالا از 7 روز به یک روز و برای واردات کالا به ویژه کالاهای اساسی از 26 روز به 3 روز تقلیل پیدا کرده است.»

معاون اول رئیس جمهور نیز از عملکرد سامانه جامع گمرکی «پیاده سازی طرح پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرکی و دیگر اقدامات انجام شده در گمرک جمهوری اسلامی ایران را برای برای تسریع و تسهیل تجارت و امر صادرات شایسته تقدیر می دانم.

از سایر دستگاههای مرتبط با صادرات و تجارت خارجی می خواهم تمام تلاش خود را برای فراهم شدن بستر لازم در جهت تسهیل تجارت و توسعه صادرات کشور به کار گیرند. 

تصمیم گیری و سیاست گذاری صحیح برای توسعه صادرات و تسهیل تجارت نیازمند اطلاعات مشخص و روشن است، لذا بر لزوم گردآوری و تجمیع دقیق اطلاعات از میزان صادرات، واردات، اقلام صادراتی و مقایسه آن با گذشته تأکید دارم.» 

وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش زمان ترخیص کالا در گمرک «کوتاه شدن فرآیند ترخیص کالا از گمرکات کشور در پی اجرای طرحهای الکترونیکی ازجمله دوراظهاری در گمرک صورت گرفته است. 

الکترونیکی شدن پرداختها، کوتاهتر شدن فرآیند ترخیص محموله های وارداتی و صادراتی و ترانزیت را گام مثبتی در جهت تسهیل تجارت و رشد اقتصادی میدانم و هزینه های بخش خصوصی در چارچوب اقدامات انجام شده در گمرک 28 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

از کوتاه شدن فرآیند ترخیص کالا در گمرکات کشور در پی اجرای طرحهای الکترونیکی ازجمله دوراظهاری بسیار خرسندم و عملکرد راهبردی گمرک را مثبت ارزیابی میکنم و نکات ذیل را یادآور میشوم:

1. عملکرد گمرک در زمینه استفاده مبتکرانه و خلاقانه از فناوری اطلاعات و ارتباطات و دستیابی به دستاوردهای ملموس در فرآیندهای گمرکی بسیار مطلوب و مورد تقدیر و تشکر است. 

2. افزایش تعاملات الکترونیکی و کاهش مراجعات حضوری نیز از تغییرات و دستاوردهای مثبت این دوره است که شایان توجه و تقدیر است. 

3 . انتظار می رود با استقرار سیستم یکپارچه گمرکی و پنجره واحد تجاری فرامرزی، سرعت، سهولت و شفافیت امور تجارت فرامرزی در رویه های مختلف بهبود یابد.

این امر نیازمند تعامل مؤثر و فعالانه و همدلانه با سازمانهای همجوار و همکار است، ضرورت دارد این مهم در دستور کار ویژه گمرک قرار گیرد به گونه ای که شاهد تداوم و توسعه دستاوردهای گمرک در این زمینه باشیم.»