شرح خبر

برنامه مشترک گمرک و وزارت صنعت برای حمایت از تولید

سه شنبه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۵

وزیر صنعت،معدن و تجارت از سامانه جامع گمرکی بازدید و از الکترونیکی شدن ترخیص کالا در گمرک استقبال کرد.

در این بازدید مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن وتجارت و علی اصغر توفیق معاون آموزش ، پژوهش و فناوری اطلاعات وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز حضور داشتند .

مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران در ابتدای این بازدید در خصوص چگونگی کارکرد سامانه جامع گمرکی توضیحاتی ارایه و مراحل مختلف انجام تشریفات گمرکی با بکارگیری پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرکی را برای اقای نعمت زاده و هیات همراه تشریح کرد.

آقای نعمت زاده هم پیاده سازی اظهارنامه الکترونیک و دریافت اطلاعات کالاها با سامانه قبل از رسیدن کشتی یا کامیون ، قبض انبار الکترونیکی ، صدور پروانه های گمرکی به روش الکترونیکی ، ارتباط الکترونیکی گمرک با بانک ،صدور بیمه نامه های الکترونیک ، پرداخت الکترونیکی و حذف کاغذ در گمرک را با کمک سامانه جامع گمرکی قابل تحسین توصیف کرد.

بنابر گزارش روابط عمومی گمرک ایران ، مهم ترین موضوعی که در این بازدید از سوی وزیر صنعت ، معدن و تجارت مطرح شد حمایت از تولیدکنندگان داخلی و صاحبان صنایع با استفاده از سامانه جامع گمرکی و اطلاعات آنلاین این سامانه بود .

نعمت زاده پیشنهاد داد قبض انبار برای مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز تولیدکنندگان حذف شود و اطلاعات اظهارنامه الکترونیکی سامانه جامع گمرکی در ترخیص کالا ملاک عمل قرار گیرد که با استقبال رییس کل گمرک ایران همراه شد.

همچنین وزیر صنعت ،معدن و تجارت و رییس کل گمرک ایران توافق کردند فهرستی از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت در اختیار گمرک قرار گیرد تا تشریفات گمرکی کالای آنها بدون ارزیابی انجام و کنترل های لازم پس از ترخیص و در حین حسابرسی بعد از ترخیص صورت پذیرد.

همچنین پیشنهاد دیگری از سوی رییس کل گمرک ایران مطرح شد مبنی بر اینکه برای ترخیص فوری کالاهای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی خوشنامی که مبادلات آنها از طریق سیستم بانکی صورت می گیرد یا از ارز مبادله ای استفاده می کنند ، با هدف توسعه و تسهیل تجارت و حمایت از تولیدکنندگان داخلی ؛ بانک ها سقف اعتباری برای آنها تعریف کنند تا بدون معطلی در گمرک کالاهای آنها ترخیص شود.

البته مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران از اجرای طرحی در گمرک خبر داد که تولیدکننده ها می توانند پس از ورود کالای خود به انبارها 50 درصد کالای خود را ببرند و 50 درصد باقیمانده را نگه دارند تا مراحل تشریفات گمرکی آن انجام شود.