شرح خبر

تخفیف 25 درصدی روسیه به ایران در هزینه های گمرکی

دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

مدیر برگزاری همایش تجاری ایران و روسیه با بیان اینکه هم اکنون برای سهم‌خواهی از بازار روسیه فرصت‌های زیادی فراهم شده است، تاکید کرد: روسیه برای واردات از ایران امتیاز زیادی قائل شده که از جمله آن تخفیف 25 درصدی در هزینه‌های گمرکی است.

«حسن مرتجی» افزود: روسیه به همه کالاهای ساخت ایران که با تهیه و تنظیم اسناد و مدارک حمل به ویژه گواهی مبدا به روسیه ارسال می‌شود 25 درصد بخشودگی از هزینه سود، حقوق و عوارض گمرکی و مالیات ورود کالا اعطا می‌کند.

به گفته این مقام مسئول، علاوه بر تخفیف هایی که روس‌ها برای واردات کالا از ایران قائلند، پایین ‌بودن هزینه حمل‌ونقل به روسیه، صادرات به این همسایه شمالی را مقرون به صرفه کرده است، زیرا ارزان‌ترین هزینه حمل‌و‌نقل کالاهای ایرانی به خارج از کشور به روسیه فدراتیو تعلق دارد که از طریق بندر انزلی به بندر «آستراخان» این کشور انجام می‌شود.

مرتجی افزود: باوجود هموار بودن شرایط برای حضور موثر ایران در روسیه و حذف رقیبانی همچون ترکیه، هنوز در کشور ما از این فرصت‌ها به نحو مطلوب استفاده نمی‌شود.

وی افزود: برای آشنایی بیشتر با فرصت‌های تجاری این کشور و ایجاد و تقویت ارتباط بین تجار و بازرگانان دو طرف، همایش تجاری در مسکو برنامه‌ریزی شده است که تاکنون 100 اتاق بازرگانی از سراسر روسیه برای حضور در آن اعلام آمادگی کرده‌اند.

مدیر برگزاری همایش تجاری ایران و روسیه خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این همایش که در روزهای چهارم و پنجم خردادماه امسال در هتل «رادیسون رویال» مسکو برگزار می‌شود، گسترش مناسبات تجاری دو کشور بویژه افزایش صادرات غیرنفتی ایران در بخش‌های مختلف از جمله صنعت ساختمان و انرژی، پزشکی و سلامت، صنایع غذایی و خدمات فنی - مهندسی است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: برای استفاده بهینه از فرصت‌ موجود، از همه اعضای اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی کشور دعوت می شود تا در همایش تجاری ایران و روسیه شرکت و توانمندی‌های ایران را به تجار و بازرگانان روسی معرفی کنند.

وی نفوذ در بازار روسیه را نفوذ در بازار کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) دانست و یادآورشد: روسیه در مرکز یک بازار 282 میلیون نفری متشکل از 11 کشور مستقل مشترک‌المنافع قرار دارد که اتباع آن بدون اخذ ویزا برای تهیه اقلام مورد نیاز خود به بازار روسیه تردد دارند، به همین دلیل نفوذ در بازار این کشور، نفوذ در بازار سی.آی.اس(CIS) را به دنبال خواهد داشت.

کشورهای عضو سی.آی.اس(کشورهای مستقل همسود) شامل روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی هستند. ترکمنستان عضو ناظر است.

مرتجی، در مورد حجم تجارت روسیه و کشورهای پیرامون آن نیز گفت: حجم بازرگانی خارجی روسیه با جهان در سال 2015ـ2014 بیش از 835 میلیارد دلار برآورد می‌شود و حجم تجارت کشورهای مستقل مشترک‌المنافع نیز در همان بازه زمانی بیش از 244 میلیارد دلار بوده که روسیه 170 میلیارد دلار به 11 جمهوری سی.آی.اس کالا و خدمات صادر کرده و حدود 74 میلیارد دلار نیز از آنها واردات داشته است.

به گفته وی، حقوق و عوارض گمرکی و مالیات ورود کالا بین پنج کشور روسیه فدراتیو، روسیه سفید، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان به واسطه اتحادیه گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EACU) صفر است و ایران و کشورهای آذربایجان، ویتنام، مصر و تونس در حال انجام اقدام ها و بررسی برای پیوستن به این معاهده هستند.

به گزارش ایرنا، به دنبال چالش هایی که میان روابط ترکیه و روسیه ایجاد شد، روسیه مبادلات تجاری خود را با ترکیه قطع و اعلام کرد که برنامه دارد بخش عمده ای از مواد غذایی خود را از ایران تامین کند. حجم واردات ایران از روسیه نزدیک به 700 میلیون دلار و حجم صادرات به این کشور نیز 300 میلیون دلار است.منبع خبر: ایرنا